Érettségi: a magyarral rajtoltak ma, holnap jöhet a matek!

Öcaline • 2016. május 2. 11:41 • Oktatás 0 17

Itt az idő újra: értelmezésre 60, szövegalkotásra 180 perc áll a diákok rendelkezésére az érettségi nyitónapján - a közép- és emelt szintű magyar nyelv és irodalom írásbelihez foghattak először a maturálók az ország, és persze szeretett városunk középiskoláiban. Volt, aki 11 előtt végzett – a Castellum.do rögtönzött közvélemény-kutatása szerint Tamási Áron novellájának elemzése lett a befutó a maturálók körében.

Országszerte 112 ezer diák, városunkban is több száz érettségiző ad számot tudásáról a következő időszakban: az évtizedes hagyományokhoz híven a középszintű magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgájával kezdődött az idei tanév érettségi időszaka. A vizsga 240 percig tart – előbb a szövegértési feladatnak állhattak neki a diákok (60 perc jutott rá), majd három teljes órán át a választott szövegalkotási feladat megoldása vár az érettségizőkre. Illetve többekre már csak várt – tizenegy óra előtt találkoztunk olyan diákkal, aki már a holnapi matek miatt izgult.

Lássuk nagy vonalakban a feladatokat: a szövegértés során Moravcsik Gyula A papíruszok világából című könyvének egy részét kell értelmezniük a diákoknak, majd Vörösmarty Mihály, Illyés Gyula, Csoóri Sándor és Tamási Áron életművével kapcsolatos feladatok közül választhattak egyet az érettségizők (a vizsgázókra idén is három eltérő típusú, műfajú és témájú szövegalkotási feladat várt, műelemzés, összehasonlító elemzés és érvelés szerepelt a feladattípusok között). 
A kínálatban Tamási Áron Szerencsés Gyurka című novellájának elemzése; Vörösmarty Mihály Liszt Ferenchez és Illyés Gyula Bartók című műveinek összehasonlítása; valamint – érvelő feladatként – Csoóri Sándor Nomád naplójából című művének részlete szerepelt. Honlapunk rögtönzött – és egyáltalán nem reprezentatív – közvélemény-kutatási adatai szerint a novellaelemzés vitte a prímet, alig akadt, aki az érveléses faladatot választotta, és egyáltalán nem találtunk olyan diákot, aki az összehasonlító elemzésnek állt volna neki. 

A sorozat folytatódik: holnap a matematika írásbeli feladatok várnak az érettségizőkre – nagy kalappal, mit kalappal, egy szekérderékkal mindenkinek! :DDDD

> Hírmix: katt ide a nap további híreiért!
> Ne maradj le semmiről, kövess minket a facebookon is! 
> Legyél te is a Castellum helyzetjelentője - vár a VéD!

Kommentek