Nagy siker volt az Élelmiszerbank tavaszi akciója
Összesen 319 millió forint értékű adományt adtak össze a vásárlók az áruházakban az Élelmiszerbank hétvégi jótékonysági akcióján, derül ki a karitatív közösség összegzéséből. A felajánlások megoszlása alapján összeállított mutatók szerint a jótét vásárlók egyre tudatosabban adományoznak.
De vissza a főszámokhoz: 271 tonna élelmiszeradományt adtak össze a vásárlók május 8-án és 9-én a Magyar Élelmiszerbank Egyesület felhívására az ország 436 áruházában, köztük a dunaújvárosi egységekben. Az összefogás erejét jellemzi, hogy a támogatásokból az Élelmiszerbank összesen több mint 54 ezer, egyenként ötkilós csomagot állít össze nélkülözésben élő emberek és családok részére.
5500 önkéntes lendült akcióba
A hét végén zajlott az év eddigi legnagyobb hazai jótékonysági akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. A Castellumhoz eljuttatott összegzésből kiderül: 436 ALDI, Auchan, Lidl és Tesco áruházban gyűltek a tartósélelmiszer-adományok. A kezdeményezés gördülékeny lebonyolításához 5500 önkéntes is hozzájárult.
Pici játék a számokkal: az összesített adatok alapján percenként 251 kiló adomány érkezett két napon át – a segítők befektetett ideje és energiája végül bőségesen megtérült, hiszen a kampány 271 tonnás összeredménnyel zárult. A következő hetekben több mint 54 ezer rászoruló ember részesülhet segítő csomagokból, hangsúlyozta Nagygyörgy András, az Élelmiszerbank külső kapcsolatokért felelős igazgatója:
– Az önkéntesek mellett az összefogásunknak helyet adó kereskedelmi láncoknak és azok dolgozóinak is köszönettel tartozunk. A legnagyobb hála azonban természetesen azt a körülbelül kétszázezer vásárlót illeti, akik valamilyen élelmiszert adtak le a gyűjtőpontokon.
Átgondolt segítségnyújtás
A felajánlott termékek között ezúttal is a köretfélék voltak a legnépszerűbbek, mint például a tészta és a rizs – az előbbiből például 64 ezer kilónyi adomány érkezett. Az adományozók egyre tudatosabbak: a köretek kiegészítéseként nagy mennyiségben vásároltak tésztaszószokat és készételkonzerveket is, hogy teljes értékű főétkezést biztosítsanak a nélkülözőknek.
Sok vásárló gondolt a közelgő gyermeknapra is, ugyanis 23 tonna édesség és bébiétel gyűlt össze. Tovább csökkent ugyanakkor a felajánlott liszt és cukor mennyisége, amik a korábbi években mindig a lista élén voltak.
Helyben hasznosulnak az adományok
Érdekes szórást mutat az Élelmiszerbank adománytérképe: e szerint a legtöbb felajánlás Budapesten és Pest megyében történt, ami nem meglepő, hiszen ebben a térségben található a legtöbb áruház. Ugyanakkor kiemelkedő segítőkészséget mutattak a vásárlók Csongrád-Csanád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Somogy és Veszprém megyékben is. Jellemző adat, hogy ezen térségek mindegyikében több mint 2500 élelmiszercsomagra való adományt sikerült összegyűjteni.
Minden támogató biztos lehet benne, hogy adományával a helyben élőket segítette. Az összegyűjtött élelmiszereket ugyanis az egyes áruházak környéken működő karitatív szervezetek közreműködésével juttatják el a nélkülözőkhöz a nyári szünidőt megelőző időszakban. Kerül belőlük a gyermekvédelmi intézmények lakóihoz, az idősgondozásban élőkhöz, a hajléktalan és a fogyatékkal élő emberekhez, valamint a nagycsaládosokhoz és az egyszülős családokhoz is.
Nem egyszeri alkalom
A kedvezményezettek ráadásul nem csupán egyszeri támogatásra számíthatnak az Élelmiszerbanktól, hiszen az egyesület a mindennapokban közeli lejáratú, valamint csomagolási hibás termékek megmentésével és adományozásával segíti a nélkülözőket. Szintén fontos tudni, hogy naponta átlagosan 30 ezer kilogramm élelmiszerfelesleget gyűjtenek össze áruházakból, gyártóktól, vendéglátóhelyekről és iskolai menzákról, hangsúlyozta Nagygyörgy András:
– Tavaly mintegy 20 milliárd forint értékű élelmiszerfelesleggel tudtunk segíteni körülbelül negyedmillió rászorulónak. Ez a hatalmas mennyiség a munkánk nélkül valószínűleg a megsemmisítés sorsára jutott volna. Kérjük, aki teheti, járuljon hozzá ehhez a küldetéshez az adója egy százalékával is!

