Tokió 2020: az olimpiai formaruhák és a(z elmaradhatlan) dunaújvárosi szál

Öcaline • 2019. szeptember 18. 18:33 • Dunaújvárosból jöttem! 0 0

Egy városunkból elszármazott fiatal divattervező, Kovács Adél formaruháit viselhetik a magyar olimpikonok a Tokiói Olimpiai Játékok és a japán fővárosban rendezendő paralimpia során – a MOB döntése nyomán ugyanis a NUBU tervezi a sportolók formaruháit az olimpiára. Itt a Boda-Öcaline sejtés újabb bizonyítéka – inspirációk és izgalmas részletek a hajtás után.

Három aspiráns maradt versenyben a tokiói olimpia és paralimpia formaruha-pályázatának eredményhirdetése előtt, a múlt csütörtökön a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem frissen felújított campusán tartott eseményen aztán kiderült, hogy a döntősök – a NUBU, Tomcsányi Dóri és Nanushka – közül végül

a NUBU kollekciója lett a befutó.

És hogy mindez miért fontos szeretett városunk szempontjából? Hát azért, mert – sokadszor igazolva a még a múlt évezredben megfogalmazott Boda-Öcaline sejtést – természetesen ebben a történetben is találkozunk egy markáns dunaújvárosi vonatkozással: a NUBU terveit egy városunkból elszármazott fiatal divattervező-designer, Kovács Adél készítette.

Adél a Széchenyi gimnáziumban tett érettségi után a  Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen diplomázott divattervező designer szakon 2011-ben, de közben egy szemeszteren át a londoni College of Fashion ösztöndíjasa is volt. Folytatott tanulmányokat a divatvilág ikonikus személyiségeinek (Marios Schwab, Eudon Choi) műhelyeiben – még mindig: Londonban –, és amellett, hogy 2012-től a NUBU csapatát erősíti, 2015 óta a Metropolitan Egyetem előadója is. A mostani pályázatról kérdésünkre kiemelte: az olimpiai ruhák tervezése régi vágya volt a NUBU márka tervezőinek – a divatvilágban megkerülhetetlen tényezőkhöz hasonló kihívás, hiszen Stella McCartney a briteknek, Armani az olasz olimpikonoknak, vagy Ralph Lauren az amerikai csapat számára tervezi az olimpiai ruhákat.
“Kis ország, kimagasló teljesítményekkel – magabiztos megjelenés, büszkék legyenek!” – kommentálta az olimpiai bizottság döntését  Garam Judit, a NUBU alapítója és vezetőtervezője, aki szerint a fent idézett stratégiai cél, üzenet megfogalmazása is fontos volt számukra a formaruhák tervezése során. 
Adél kérdésemre még azt is hozzátette, hogy az olimpiai/paralimpiai kollekció több pillérre épült: a színvilágot illetően a tervezéskor fontos volt, hogy olimpikonjaink ruhatára

méltón és markánsan képviselje

Magyarországot, így a nemzeti trikolór színei rendre visszaköszönnek a kollekció darabjain. Az elegáns szett anyaga piros-fehér-zöld festett mintás , dinamikus ecsetvonásokkal, feliratokkal. A sziluettre is nagy hangsúly került:  a bevonuláskor a magyar zászlót lendületes, szép esésű anyagokkal követik.

Ugyanakkor talán kicsit viszafogottabban, rejtettebben, de minden darabban megjelennek a japán kultúra tradicionális öltözékeinek motívumai is, magyarázta a Castellumnak Kovács Adél:
– Még az eredményhirdetés előtt kiposztoltam, így csak isméteélni tudom magam: nem gondoltam, hogy amikor az egyetemen egy évig kutattam a japán tradicionális viseletek sajátosságait, az ott tanultakat egy teljesen más kontextusban alkalmazom majd. Márpedig pontosan ez történt, hiszen az olimpiára és a paralimpiára tervezett szettjeinkben visszaköszön a kimonó szabásvonala, a hangsúlyos övhasználat, de például arra is ügyeltünk, hogy a fenntarthatóság fontosságát az újrahasznosított anyagokkal hangsúlyozzuk. Összességében roppant komplex, nehéz feladat volt – és azért mindenképpen nagy kihívás olyat tervezni, amire az egész világ figyel majd.
A NUBU tervezői szerint a sportolókkal történt konzultációk, valamint a szakmai múlt és tapasztalat együtt garantálja, hogy a sportos szettek is magabiztosan hordható, praktikus, egyszerűen kezelhető, jól kombinálható,

mégis nagyon mai, trendkövető,

könnyen azonosítható és megjegyezhető, egyedi darabokat alkossanak. 
A tervezői szándék szerint a NUBU 2020-as olimpiai kollekcióját a letisztultság és minimalizmus  jellemzi – minden darab funkcionális, mégis teljesen harmonikus összképet alkot. Adél érdeklődésemre kiemelte: a legfontosabb inspiráció maga Tokió atmoszférája, valamint a távol-keleti ZEN filozófia volt. A ruhák pdig egyszerre hangsúlyozzák a koncentrációt, a  harmóniát – és nem utolsósorban a kényelmet biztosítják olimpikonjaink számára!

Dagadj, lokálpatrióta kebel - az olimpiai megnyitón még egy kicsit a mieink bevonulásakor!

(Fotó: NUBU – a címlap- és nyitóképen balra Kovács Adél, Garam Judit társaságában)

 

Kommentek