Kiss Tibi: "Mocsár e táj, és a Varangykirály/ Ünnepli, amit alkothatott."

Öcaline • 2017. március 12. 18:40 • Közösség 0 82

Lehetetlen nem közvetlen politikai áthalással – il concreto: az Orbán-rezsim elleni, szokatlanul harcos kiállásként – olvasni a szeretett városunkból indult zenész, festő, dalszerző eddig asztalfiókban rejtegetett művét. A Quimby-frontember Kiss Tibi  élőben is elmondja hétfőn este, az előzetest már hallottuk, de nyomjuk az írásos verziót is. Szerinted ki a címbéli Varangykirály? Szerintem is.

Egy tévéműsor készül Kiss Kálmán költővel, valamint fiával, Kiss Tibivel, a Quimby-zenekar frontemberével, ennek előzetese söpört át a weben tegnap – a zenész, dalszerző, festő a HírTV-n, Veiszer Alinda műsorában szerepel majd, ebben hangzott el az alábbi vers. A műsorvezető kedvcsinálója szerint megkérdezte, miért mondja mindig azt, hogy a dalai nem politizálnak – a válasz igencsak sokatmondó volt: Kiss Tibi azt mondta, azért, mert tényleg nem, de ír olyan szövegeket is, amelyek tényleg aktuálisak. Innen már egyenes út vezetett a versmondásig: "Csak heccből megkérdeztem, akkor elmondana-e egyet. Esküszöm, nem gondoltam, hogy megteszi. Kiss Tibi , a Quimby frontembere ilyeneket rejteget a fiókjában."

Verset mondok, mondj te is! Verset mondok, mondj te is!

Íme, a közvetlen (aktuál)politikai áthallásoktól bevallottan nem mentes vers, aminek a szerző utólagos engedelmével a Varangykirály címet adtam:

Miért basszátok szét az országomat,
Miért rúgjátok hasba az ápolót,
Miért ültetitek szamárpadba a tanárokat,
Miért szarjátok szájba az álmodót?

Ti még a Sátánnak is túl gecik vagytok,
Még ő is megvet titeket,
Mert a Sátán bátran vállalja magát,
De ti hívőként lettetek hitetlenek.

Másfél millió káposztafej, 
Hibbant elméjű hatalmasok, 
Mocsár e táj, és a Varangykirály 
Ünnepli, amit alkothatott.

De ha lepihentek a büdös sárba 
Ugyanúgy, mint a népetek 
Én pióca leszek a pusztulásban, 
És szívom majd a véretek.

A szerző később az Index hírportál kérdésére egyebek mellett azt mondta, a színházi darabhoz készült verset személyes élmény ihlette – és bár a mű az eredeti környezetében nyeri el valódi értelmét, de az abban megfogalmazott dühöt ő is átélte.
Azt innentől hadd tartsuk személyes büszkeségünknek, hogy a szintén városunkból elszármazott Nagy Ervin színművész emlékezetes kritikája után ezúttal is egy dunaújvárosi gyökerekkel bíró személyiség mondta meg a frankót a jelenleg regnáló rezsimről – a karcosan dühös, nyílt és kendőzetlen kiálás külön izgalmassá teszi a vers egyébként egyértelmű értelmezési tartományát. 

Itt meghallgathatod a szerző előadásában! (katt) >>

Szia, Tibi, üdv a nép ellenségeinek körében, jó, hogy jöttél, vártunk már!

(A teljes riport március 13-án, hétfőn 23.00 órától lesz látható; archív képek: Castellum.do)

---------------------------------------------------

 Öcaline a facebookon | E-mail a szerzőnek | Kövesd a Castellumot a facebookon!

Eleged van a médiadiktatúrából, a cenzúrázott hírekből, a szabad vélemény helyett pártutasítást végrehajtó orgánumokból? Működtesd te is a város egyetlen pártfüggetlen, kritikus hírújságját minden hónapban – csatlakozz a Castellum.do Közösségi Finanszírozás Programjához! 

> Számlatulajdonos: Tóth Dávid 
> Bankszámlaszám (K&H): 10402568-86755482-82721003
> A közlemény rovatba rögzítsétek: Castellum.do 

A transzparencia jegyében műhelyünk minden hónapban nyilvánosságra hozza a támogatók számát és a támogatás mértékét – a műhelyt pénzzel segítő olvasóink kilétét természetesen eszünk ágában sincs felfedni, de azt, hogy hányan és mennyi támogatással járultak hozzá működésünkhöz, mindenképpen publikáljuk!

Kommentek