Szülinapi ígéretkosár: új buszpályaudvar, újragondolt fürdőkomplexum, hatalmas logisztikai központ és új, elektromos buszok

Dávid • 2016. május 31. 15:56 • Közélet 0 0

Repkedtek a milliárdok és kiborult az ígéretkosár ma délelőtt a Városházában – éppen dunaújvárosi látogatása napján születésnapját ünneplő Orbán Viktor miniszterelnök és Cserna Gábor, szeretett városunk polgármestere 11 óra 36 perckor ellátták kézjegyükkel azt a várva várt kontraktust, melynek értelmében például új buszpályaudvarunk lehet, és a jelenlegi gépparkot is kiválhatják új, elektromos buszokra. Az élményfürdő létesítményét is megszereznék, de a zöld SZTK épületével is kezdenének végre valamit. Ráadásul a soron következő önkormányzati választásokon a kormánypárt is képviseltetni kívánja magát, mégpedig egy kiváló, de meg nem nevezett jelölttel. Részletek és tételes lista a hajtás után! 


Cserna Gábor, városunk első embere konkrétan történelmi pillanatként jegyzi, mikor ma délelőtt, 11 óra 36 perckor Orbán Viktor miniszterelnök társaságában kézjegyeikkel nyilvánosan is hitelesítették városunk és a kormány között köttetett nagyvonalú együttműködési megállapodást. A néhány órával ezelőtt élesített kontraktus értelmében 


> kezdhetnek valami érdemit a város sebeként aposztrofált zöld SZTK épületével a város egyik legfrekventáltabb pontján például. Hogy mit és hogyan? A válaszok még Orbán Viktor számára sem egyértelműek, mint mondta:

„a gyógymódot ugyan nem ismerjük még,
de van rá 1 milliárd forintunk!” 

 

> Jelenleg egy bank tulajdonában lévő, eladósoron kínált ingatlan - jelesül az élményfürdő - infrastruktúráját sem hagynák veszni: a Fabó Éva sportuszodával párosulva egy komplett fürdőkomplexum gründolásában gondolkodnak. Pénz is lehet rá, rögtön 3 milliárd


> Az egykori vidámpark helyén is kigondoltak valamit 380 millióból


> Stadionok után a sportcsarnokok szaporodhatnak gomba módra. Felénk is jutna egy; a kézilabda akadémiának például egy 1800 férőhelyes komplexumot ígértek cirka 2 milliárdért. A városi sportberuházás ezzel még nem ér véget: további 700 millióból sporttelepfejlesztést is gondolnak még ugyanis.  


> A döntéshozói alakulat szerint nincs elég szállóhely még városunkban, ezért aztán szerintük egy igazi szállodát sem ártana beröffenteni végre. A tervezett egységüket az Intercisa Múzeum helyére gondolják, így a volt pártházból költözni kell: a múzeum legénysége és gyűjteménye egy kiadós áttelepülési mizéria előtt állhat tehát. Az új nívós szállodára 2,9 milliárdot szán Orbán a Modern Városok Program büdzséjéből. 
 

> A Béke téri buszpályaudvarnak csúfolt közlekedési központ problémáját is megoldanák a kormányzati keretből úgy, hogy a Béke téri állomást voltaképpen annullálnák, s cserébe egy újat létesítenének a vasútállomás közvetlen szomszédságában. A város újragondolt tömegközlekedési centrumának 3 milliárd forintnyi financiális hátteret biztosított a miniszterelnök. A tervek és álmok arról is szólnak, hogy a helyi tömegközlekedés rettenetesen elöregedett gépparkját is felfrissítik. Ha minden jól megy, még az sem kizárt, hogy vadonatúj, elektromos buszok válthatják ki a jobbára ősidőkből származó Ikarusokat. 
 

> Mertek merészet álmodni, s egy 500 hektáron elterülő logisztikai központ is létesülhet városunkban. A tervezett áruforgalmi csomópont árát azonban elfelejtették meghatározni és/vagy megbecsülni a sajtótájékoztató beszélő fejei. Így ehhez a projekthez végül nem társult összeg
 

> Jól definiálta Orbán ellenben a dunaújvárosi agglomerációban tervezett útfelújítások, ergo a regionális közlekedéshálózat infrastruktúrafejlesztésének összértékét. Ennek fényében 4 milliárd forintért javulhatnak az utak - így evidensen a közlekedés - minősége vonzáskörzetünkben. Az M8-as autópálya meghosszabbítására egyelőre nincs garancia, ám Orbán Viktor szeretné, ha Dunaújváros és Kecskemét között négysávos autóúton bonyolódna a forgalom a jövőben. Ennek módja jelenleg még igen kérdéses, éppen ezért nem is szerepel az ígéreti tételek között. (A miniszterelnök egyébként egy Székesfehérvár-Dunaújváros-Kecskemét ívben, tehát az ország gazdaságát alapjában meghatározó vidéki városok összekapcsolásában érdekelt. Elképzelésére azonban még egy árva fillér sincs.)

 
> A városi arborétum is megér Orbánnak 100 milliót. A szigetre is költene, víztisztításra rögtön 900 milliót
Ha már víz, hát kerüljön sor a városi vízközmű hálózatának korszerűsítésére is – erre 1,2 milliárdot ad a kormány a városnak. 

 

A délelőtti értekezéseket, egyeztetéseket követő nyilvános ceremónia 35 perces csúszással startolt egyébként. Orbán Viktor miniszterelnök és Cserna Gábor polgármester egyszerre lépett be a közgyűlési terem ajtaján 11 óra 35 perckor. A délelőtt kiizzadott kormányzati támogatás végül kontraktus formájában manifesztálódott, s a megállapodást 11 óra 36 perckor szignózta az esemény két kulcsfigurája. A valódi sajtótájékoztató az aláírások után kezdődött meg; előbb Cserna Gábor, szeretett városunk fideszes alapembere beszélt. A lényeget és a legérdemibb dolgokat már Orbán Viktor ismertette. 

A kormányfő kiemelte: pártja a soron következő, 2019-es önkormányzati választásokon is képviseltetni kívánja magát, mégpedig – mint fogalmazott – „egy kiváló jelölttel”. A miniszterelnök a potenciális fideszes polgármestert nem nevesítette meg a pulpitus előtt állva. 

Orbán Viktor nyomatékosította az esemény végén: a beígért elemek között nincs erősorrend, priorizáció híján pedig minden projekt a maga idejében kezdődik el és fut ki – de mindegyik elstartol még a jelenlegi ciklusban, tehát a következő önkormányzati választásokig. Orbán azt is ígéri, minden ígérete megvalósul városunkban:

„Ez egy szerződés.
Tehát minden, ami
benne foglaltatik, meg kell
csinálni – az első betűtől
az utolsóig!” 


Egyelőre ennyit erről, az előttünk álló 3 éves periódusban számtalan alakalommal jelentkezünk még a fentebb felsorakoztatott projektek elemzésével, éles kritikáival, esetleg elismeréseivel, méltatásaival, de nem szerénykedünk kirukkolni konstruktív javaslatokkal, különböző pro & kontra álláspontokkal sem. 
A város egyetlen valóban pártfüggetlen, kritikus hírújságaként tehát rengeteg karaktert szentelünk még a mai napon beígért beruházásokra. Sőt, az sem kizárt, már a vártnál jóval hamarabb, akár már ma este vagy a következő napokban elkezdjük nyomni az adzseszkót! Ám nélkületek nincs tovább – olvasói támogatások hiányában könnyen lehet, egyszer csak bezár a bazár! Támogatásaitokra éppen ezért rendszeresen, minden hónapban, így júniusban is számítunk az alább szemrevételezhető bankszámlaszámunkra utalva! 

(Képek a kormany.hu élő videóközvetítésének képkockáiból)    

 

 

Kommentek